MS ve Pilates

MS ve Pilates

Bozulmuş denge , düzgün yürüyememe ,yorgunluk MS(Multipl skleroz)’in sık karşılaşılan sonuçlarındandır.Bunun için en güzel yöntem hücrelerin ve dokuların daha fazla oksijen almasını , yani egzersiz yapmasını sağlamaktır. Pilates egzersizleri MS hastalarının hem denge ve kas kuvvetlerini kazanmasını hem de solunum kapasitesinin arttırılmasını sağlamak için son derece uygundur.
İngiltere, İskoçya ve Galler’deki çeşitli hastanelerdeki araştırmacılar pilates egzersizlerinin MS hastalarında denge ve yürüme üzerindeki etkisini değerlendiren bir dizi vaka çalışması yaptılar.
Sekiz kişiyle çalışarak, araştırmacılar çeşitli yürüme, fonksiyonel ,işlevsel aktivite ve denge testleri yaparak veriler topladılar.
Verileri değerlendirirken, araştırmacılar sekiz kişiden beşinde denge ve istikrarda iyileşmeler olduğunu tespit ettiler. İngiltere’nin Plymouth Üniversitesi’ndeki fizikoterapi ve rehabilitasyon alanında çalışan Jennifer Freeman, “Bu çalışma, pilates tabanlı egzersizin, denge ve yürüme konusunda zorluk çeken MS’li kişilere fayda sağlayabileceğine dair bir ön kanıt sağlar. Amacımız, pilates esaslı egzersizlerin etkililiği ile ilgili daha güçlü kanıtlar sağlamak ve sağlayacağı yararları belirlemektir. ” dedi