Osteoporoz ve Pilates

Osteoporoz ve Pilates

Pilates nöromasküler rahatsızlıkları olan çocuklar ve genç erişkinler için anahtar olan  temel güç ve istikrarı yaratmaya yardımcı olur. Pilates zor hareketleri gerçekleştirirken uyum direniş ve yardım sağlayarak vücutta yeni hareket kalıpları yaratmaya yardımcı olur.
Osteoporoz kemik yoğunluğunu etkileyen bir durumdur .Kemikler çoğunlukla kemiklerin iç kısmının esnekliğini sağlayan bir protein olan kollajenden ve dış kısmına sertlik ve mukavemet sağlayan yoğun fosfat kalsiyum karbonat gibi minerallerden oluşur.
Kemik hücreleri sürekli değişen çevreye adapte olur, onlara verilen talepler ve streslere karşılık verirler. Kaslarınızı ve kemiklerinizi kullanmazsanız zayıflarlar ancak aktif kalırsınız  dayatılan yük  nedeniyle kemikler güçlenir.
Osteoporoz kemiklerin mineralleri vücuttan daha hızlı kaybedince ortaya çıkar. Bu da kemiklerin kütle ve yoğunlukta azalması demektir. Osteoporoz etkileri görülene kadar kemik kaybı gizli kaldığı için genellikle sessiz hastalık olarak adlandırılır. Etkilenen en yaygın kemikler kalça ,omurga ,bilek, kaburgalar, pelvis ve üst kol dur.
Osteopeni veya osteoporoz ilerleme riskini azaltmak için yeterli kalsiyum ile sağlıklı bir diyet beslenme ,yeterli D vitamini almak ,sigarayı ve alkolü bırakmak,  kahve alımını azaltmak ve düzenli egzersiz yapmak önerilir.  Özellikle kemik yoğunluğunu iyileştirmek için gösterilen etkinlikler arasında ağırlık taşıma faaliyetleri yer alır.
Doğru yapılırsa pilates kemiklerin güçlendirilmesi ve kırıkların önlenmesi için mükemmel bir platform sunar.
Pilates egzersizleri vücudun osteoporoz tarafından zayıflamış kemiklerin yoğunluğunu kas gücünü ve kütlesini arttırır .
Düşmeleri önlemeye yardımcı olabilecek koordinasyon ve dengeyi geliştirir.
Esnekliği ve doğru duruşu geliştirir .Osteoporoz sonucu postürel değişikliklerin bazılarını tersine çevirmeye yardımcı olur.