Pilates Ankilozan Spondilitli İnsanlara Yardım Ediyor

Pilates Ankilozan Spondilitli İnsanlara Yardım Ediyor

AS, sırtın, belin boynun ve sakroiliak eklemlerin sertleşmesine , omuz, kalça, diz ve ayak bileği gibi periferik eklemlerin de hareket kısıtlılığına neden olan kronik, iltihaplı bir hastalıktır. Zamanla, hareket etmek daha da zorlaşır sonunda bütün mobilite kaybolur.Omurga alçıya alınmış gibi olur.Vücuda ve başa yön vermek zorlaşır.Kemikte mineral yoğunun azalmasıyla omurgada çökme kırığı oluşur.Nefes almada zorluklar ortaya çıkar.
Bu hastalığın olmazsa olmazı egzersizdir.
Araştırmacılar, pilatesin ağrı ve yorgunluk üzerindeki olumlu etkisinin iyileşmeye neden olabileceğine dair araştırmalar yapıyorlar ve sonuçlar dahilinde buna inanıyorlar .Çalışma yazarları pilatesin AS hastalarında fiziksel kapasiteyi artırmak için etkili ve güvenli bir yöntem olabileceğini ve pilates yönteminin AS tedavisindeki rolünü araştıran klinik çalışmalar yapmaya devam ediyorlar.
Biz Hareket uzmanları pilates ile bu araştırmalar dahilinde , omurilik hareketliliğini ve istikrarını, temel güçlendirmeyi, esnekliği ,bilinçli nefes almayı vurgulamayı ve fonksiyonel kapasitelerini iyileştirmelerine yardımcı olmayı sağlayabiliriz.