Pilates Nedir ve Faydaları

Pilates Nedir ve Faydaları

Pilates, Joseph Pilates tarafından 20. yüzyılın başında geliştirilen bir egzersiz metodudur. Pilates, Birinci Dünya Savaşı sırasında Joe tarafından sakatlık için rehabilitasyon programını geliştirmek amacıyla kuruldu. Pilates, bu süre zarfında, yaralı askerlere, temel kasları güçlendirerek, esneterek ve dengeleyerek sağlığına kavuşmalarına yardımcı olmak için tasarlandı.

Joe zihinsel ve fiziksel sağlığın birbiri için son derece gerekli olduğuna inanıyordu, bu da vücudun tam olarak düzenlenmesinin bir yöntemini yaratıyordu. Pilates, içten dışa doğru mükemmel bir çalışma gövdesi oluşturmak için doğru hizalama, merkezleme, konsantrasyon, kontrol, hassasiyet, nefes alma ve akıcılık hareketi (Pilates ilkeleri) kullanır.
Pilates , kasları toplama ve kısaltmaya değil, vücudun uzatılmasına ve omurganın hizalamasına vurgu yaparak kuvvet, esneklik ve kas tonusu oluşturur.
Pilates, temelde vücudunuzun ‘güç merkezi’ olarak düşünülebilecek Core ‘ a odaklanmıştır. Core bölgeniz, omzunuzla pelvis arasındaki bölgeyi (kollarınız ve bacaklarınız olmadan) ve bu alan içindeki tüm kasları kapsar. Core bölgesi kasları, Transvers Abdominus, Diyafram,Pelvik Taban ve Multifidüs kasları olup pilates yönteminin bir parçası olarak eğitmeyi öğreniriz.
Temel odak noktası olan pilates, yalnızca spor alanında değil, aynı zamanda rehabilitasyonda da popülerdir. Bireyleri, günlük faaliyetlerini temsil eden hareketlerle ilerletmek için kullanılabilir. Sırtın, boyun ve eklem ağrısının hafifletilmesi ve önlenmesi için corun güçlendirilmesine ve postürel farkındalığın geliştirilmesine odaklanmada endikedir.

Pilatesin Faydaları

Vücudun Görünümünü Değiştirir

Pilates, nefes alıp kan dolaşımının hareket etmesine yardımcı olur, aynı zamanda kasları ve omurgayı harekete geçirir. Vücudun dış görünüşünde değişiklikler gözlemlenir.

Hipertrofi Olmadan Kas Tonusu Oluşturur

Pilates’te, uzun, tonlu bir görünüm oluşturmak için tüm vücuda odaklanırız.

Core Güçlenmesi

Pilatesin temeli, çekirdek kaslarını güçlendirmektir (kaslar, karın etrafında ve sırtta). Core güçlendirme, sağlıklı sırt, iyi postür ve etkili hareket kalıplarını destekler.

Sakatlık Önleme

Pilates, stabilize edici kasları güçlendirerek gelecekteki sakatlanmalara karşı korunmaya yardımcı olur. Diğer egzersiz türleri sakatlık riskini güçlü kasları güçlendirmeye odaklanır. Bu durum, vücuda dengesizlik yaratarak sakatlanma riskini arttırır. Pilateste , baştan aşağı doğru dengeli bir kas sistemine odaklanırız.

Vücut Bilinci ve Kontrolü

Pilates  odaklanma ve konsantrasyon ile etkili ve simetrik bir şekilde bedenimizle nasıl uyum içinde hareket edeceğimizi öğrenmemize yardımcı olur.

Zihin – Vücut Bağlantısı

Yoga gibi nefes bilinci ve zihin-beden bağlantısını güçlendirmeye yardımcı olan dikkatte odaklanırız.

Daha Güçlü Daha Esnek Omurga

Omurgayı her açıda hareket ettirmek, etrafındaki kasları güçlendirmek, hareket açılarının ve omurga esnekliğinin korunmasını sağlar.

Geliştirilmiş Postür

Pilates , günlük hayatta daha iyi postürde kalmanıza yardımcı olarak iyi bir duruş için kas belleği oluşturmanıza yardımcı olur.

Eklemlerde Daha İyi Hareket Aralığı

Pilates , kasları kuvvetlendirerek eklemlere binen yükü azaltır. Her eklem açısını çalıştırır.

Geliştirilmiş Dolaşım

Pilatesle, vücudumuzu bir bütün halinde çalıştırdığımızda dolaşımı arttırmaya yardımcı olur.

Daha İyi Nöromüsküler Koordinasyon

Pilates , kastaki gerginliği , azaltır ve enerjiyi yükseltir. Dengenin , hareketliliğin ve kuvvetin artmasını sağlar.

 

10 derste farkı hissedecek, 20'de farkı görecek, 30 derste tamamen yeni bir vücuda sahip olacaksınız. - Joseph Pilates -